Przekazaliśmy 14 700 euro na wyposażenie kliniki w Manerinerina w sprzęt medyczny i chirurgiczny oraz budowę jednej sali hospitalizacyjnej (postoperacyjnej) na 10 łóżek.
Manerinerina to mała wiejska miejscowość, licząca wraz z pobliskimi wioskami około 15 tysięcy mieszkańców. Lokalna społeczność utrzymuje się głównie z uprawy ryżu i fasoli lojy oraz wypasania garbatego bydła zebu. Manerinerina jest miejscem bez komunalnej gospodarki wodnej i elektrycznej, a ludność czerpie wodę z pojedynczych studni powierzchniowych. W 2022 roku funkcjonowanie rozpoczęło Centrum Medyczne w Manerinerina, które powstało z myślą o chorych, którzy musieli dotychczas udawać się do szpitala oddalonego o 80 km na północ (Mampikony), bądź 180 km na południe (Mahevatanana). Droga między miejscowościami jest bardzo zniszczona i często dotarcie na miejsce to kilkugodzinny wyjazd, który dla ciężko chorych pacjentów kończył się śmiercią.
Centrum medyczne miesięcznie przyjmuje 400–450 pacjentów, a do najpopularniejszych schorzeń wśród pacjentów należą: malaria, dur brzuszny, gruźlica, trąd, biegunki infekcyjne, zakażenia układu moczowego i rozrodczego oraz pełzakowice i schistosomatoza.
Wśród pacjentów jest wiele osób potrzebujących nagłej interwencji chirurgicznej, przede wszystkim kobiet ciężarnych (cięcia cesarskie). Inne nagłe przypadki to przepukliny, kamice nerkowe i pęcherza moczowego, wodonercza, nowotwory piersi i szyjki macicy. Tygodniowo 5–10 pacjentów potrzebuje interwencji chirurgicznej i odsyłani są do Mahajanga – miejscowości oddalonej o 250 kilometrów. Niestety, wiele kobiet ciężarnych rodzi martwe dzieci ze względu na ośmiogodzinną podróż do miasta. Te tragiczne wypadki spowodowały, że podjęto decyzję o rozbudowę szpitala o blok operacyjny. Nasza Fundacja wyposażyła blok oraz dobudowała salę na 10 łóżek.
Na zdjęciu transport materiałów budowlanych do Manerinerina:
Stan budowy jesień 2023 r.: